Blog

Linux Mount


Linux Mount Komutu

Mount komutu linux işletim sistemlerinde bir dosya sisteminini bağlamak için kullanılır. Adli Bilişim alanında imajı alınan bir aygıtın analiz edilmek üzere sisteme import edilmesi ve doğrudan cihaz bağlanmış gibi içeriğe erişlmesinde kullanılmaktadır. Linux sistemlerde dd komutunu kullanarak kolayca bir aygıtın imajı alınabilir ve elde edilen .img dosyası mount komutu kullanılarak sisteme bağlanılabilir. Bu sayede detaylı bir inceleme ve analiz yapılabilir.

Bir unix/linux sistemde erişilebilen tüm dosyalar bir ağaç yapısı kapsamında hiyerarşik bir yapıda tutulur ve kullanıma sunulur. Mount komutu herhangi bir aygıtta bulunan dosya sistemlerini bu hiyerarşik ağaç yapısına eklenmesini sağlar.
Daha önceden ağaç yapısına eklenmiş olan dosya sistemlerini kaldırmak ve yapıdan ayırmak için ise bu komutun tam tersi olan umount komutu kullanılır.

Not: Detaylı kullanım ve bilgi için man dosyasını okuyabilirsiniz.

Komutun Standart Kullanımı,

>> mount -t X Y Z

Şimdi yukarıda komutta verdiğimiz argümanların sırasıyla neler olduğunu ve mount komutu tarafından nasıl değerlendirldiği görelim.

Bu komut çekirdeğe, X aygıtı üzerinde bulunan , Y türündeki dosya sistemini , Z dizinine bağlamasını ifade eder.

>> mount -l -t [Tür_Adı]

Bu komut sayesinde “-t” parametresiyle belirtilen argümanda bulunan türdeki dosya sistemleri listelenir. “-l” parametresi listeye etiketleride ekler. (ext2,ntfs,ext4,…).

FSTAB Dosyası

Fstab Dosyası İçeriği Söz Dizimi:

>> [Aygıt] [Bağlanma Dizini] [Dosya Sistemi] [Ayarlar] [Dump] [Pass]

fstab ascii dosyası linux/unix sistemlerde etc dizini altında yer alır. Bu dosya içerisine ekleme ve çıkarma yapılabilmektedir. Fstab dosyası içerisinde disk bölümlerinin sisteme bağlanmasını işlemini yada işlemlerini otomatik olarak yapılabilmesini sağlayan ayarlar tutulmaktadır.
Ayrıca fstab dosyası içerisinde dahili sürücüler, cd-rom ve ağ dosya paylaşımları kontrol edilir.

>> cat /etc/fstab
komutu kullanılarak fstab dosyasını görüntüleyebiliriz.

Fstab dosyasında bulunan satırlar sayesinde sistem başlatıldığı zaman belirtilen dosya sistemleri otomatik olarak sisteme eklenir. Sistem başaltıldıktan sonra fstab dosyası içerisinde yer alan dosya sistemlerinin belirtilen şekilde bağlanması için aşağıdaki komut kullanılabilir.

>> mount -a -t [tür]

Bu komut genellikle başlangıç betiği içerisinde yer almaktadır. Bu sayede sistem başlatıldığında fstab içerisinde belirtilen dosya sistemleri bağlanabilmektedir.
Bu bağlama işlemi esnasında yalnızca noauto anahtar kelimesini içeren satırlardaki dosya sistemleri bağlanmaz. Eğer bu noauto anahtar kelimesini içeren satırlardaki dosya sistemlerinide sisteme bağlamak istersek “-F” parametresiyle birlikte komutu çalıştırmamız yeterli olacaktır.
Burada -F parametresi mount komutunu birçok subprocess (alt süreç) olarak çalıştıracak ve bütün dsoya sistemleri aynı anda sisteme bağlanmış olacaktır.

Ayrıca fstab dosyası içerisinde gerçek tür bilgisi belirtilmiş olan bir dosya sisteminin terminal üzerinden mount edilmesi işlemi esnasında özellikle tür belirtilmeksizin mount edilmesi mümkündür. Aşağıdaki örnek incelendiğinde daha anlaşılır olacaktır.

Fstab dosyasında aşağıdaki gibi bir satır yer alıyorsa,

/dev/sdb1 /mnt/Disk ntfs defaults 0 0

sistemde aktif olan herhangi bir kullanıcı tarafından sdb1 ntfs dosya sisteminin bağlanması için,

mount /dev/sdb1

komutu kısaca kullanılabilir.

[?] Fstab hakkında detaylı bilgi için konuyla ilgili dokümanı inceleyebilirsiniz.

Mount Parametreleri ve Uygulama Aşamaları

mount komutu çalıştırıldığı zaman öncelikle fstab dosyası içerisindeki dosya sistemi seçenekleri değerlendirilir ve gerçekleştirilir ve daha sonra “-o [seçenekler]” ile belirtilen seçenekler gerçekleştirilir. Daha sonrasında hazır durumda ise -r yada -w parametreleri gerçekleştirilir.

-V : Sürüm Bilgisini verir.
-h : Kullanım için yardım iletisi.
-v : Gerçekleştirilen işlem daha detaylı gösterilir.
-a : fstab dosyasında kayıtlı olan tüm dosya sistemlerini bağlar. (Yukarıda bahsedildi.)
-F : -a parametresiyle birlikte kullanılır. Her bir aygıt için subprocessler oluşturur ve her dosya sistemi için komutun kopyasını çalıştırır. Hızlıdır ve dosya istemlerinin aynı anda bağlanabilmesini sağlar.

-l : mount çıktısına dosya sistemlerinin etiketlerini (label) ekler. Bu parametrenin sonuç verebilmesi için komut çalıştıran kullanıcının okuma iznine sahip olması gerekir. (suid root olunması yeterlidir.)
-n : Salt okunur dosya sistemlerinin bağlanmasında kullanılır. /etc/mtab dosyasına kaydetmeden dosya sisteminin bağlanmasını sağlar.
-s : Meydana çıkan ufak tefek hataları dikkate almadan komutun tamamlanmasını sağlar.Aslında desteklenmeyen parametre ve seçenekler gözardı edilir ve hata gösterilmez.
-r : Dosya sistemini salt okunur bağlar. ( -o ro parametreside bu işlem için kullanılır)
-w : Dosya sistemini okunabilir ve yazılabilir olarak bağlar.(“ -o rw ile aynı işlemdir.”)

-o Seçenekleri & fstab Dosya Sistemi Seçenekleri

Burada belirtilen seçenekler mount komutunun terminal üzerinden kullanılarak herhangi bir dosya sisteminin bağlanması işleminde kullanılabilir fakat bazı seçenekler yalnızca fstab dosyası içerisinde çalışabilmektedir.

sync : Dosya sistemine yapılan giriş/çıkışlar eşzamanlı yapılır.
> async : Dosya sistemine yapılan giriş/çıkışlar eşzamansız yapılır.
> atime : Erişim zamanı güncellenir. (Varsayılan olarak tanımlıdır)
> noatime: Dosya indisi üzerinde erişim zamanı güncellenmez.
> auto : -a parametresiyle bağlanabilir.(fstab içerisinde kullanılır)
> noauto : -a parametresiyle bağlanamaz.
> defaults: Varsayılan seçenekler kullanılır.
> exec : Çalıştırılabilir özellikle olan dosyaların çalıştırılabilmesine izin verir.
> noexec: Çalıştırılabilir özellikte olan dosyaların çalıştırılabilmesine izin vermez.
> nouser: Root hakkı olmayan kullanıların dosya sistemine bağlanabilmesine izin vermez.
> remount: Daha önceden bağlanmış olan bir dosya sisteminin tekrar bağlanmasını sağlar. Bu özellik genelliklebağlanma kiplerinin/seçeneklerinin değiştirilmesinde kullanılır.
> ro : Dosya sistemini salt okunur olarak bağlar.
> rw : Dosya sistemini hem okunabilir hemde yazılabilir kipte bağlar.

 


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir