Blog

CRC Hatası ve Kolay Çözümü


CRC (Cyclic Redundancy Check) verilerinizin doğru olup olmadığını kontrol eden bir sistemdir.Gelen veriler ile alınan verilerin aynı olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir.Eğer bu aşamada bir sorun çıkarsa ve bu fark edilmezse bozuk olan veriler tekrar iletilemez ve netice olarak problem yaşabiliriz,aldığımız verilerde bütünlük olmadığı için çalıştıramayabiliriz.

RAR Dosyaları İçin Hata Çözümü

Alınan hataların birden fazla sebebi olabilir.İnternet bir veri indirirken (download) parçalar halinde indiririz.Kullanmakta olduğunuz Download Programı bu parça parça indirilen verilerden bir parçayı eksik yada yanlış indirmiş ise CRC Hatasını almamıza neden olur.

  • Kullanılan dosya sıkıştırma yazılımınızın sürümünün güncel olmasına dikkat edin.
  • Kullanmakta olduğunuz Download Yazılımınızın güvenilirliğini saptayın.
  • Bilgisayarınız da virüs varsa dosya indirmede sorun çıkarabilir ve CRC hatası verebilir.
  • Firewall kullanıyorsanız indirilen parçalardan birisini veya birkaçının indirilmesini engellerse CRC Hatasına yol açar.
  • Harddisk ve Ram’deki problemler veri alışverişinde sorun çıkarırsa CRC Hatasına yol açar.

Rar dosyaları için bu sorunun kesin çözümünü aşağıdaki adımlar da gösterdim.Rar içerisine indirilme esnasında müdahale olmaması nedeniyle dosyaları RAR’dan çıkarırken veri bütünlüğü bozulmaktadır.Dosya çıkarma işlemleri sırasında aşağıdaki adımları uygularsak Hata ile karşılaşmayacağız.

 

1.Adım: Dosyayı çıkart’ı seçiyoruz.

2.Adım: Bozuk dosyaları koru kısmını işaretleyip tamam diyoruz.

 

 

 


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir