Blog

Temel Proxy Bilgisi

Proxy Nedir?

Proxy internete bağlı bilgisayarlar ve sunucular arasındaki iletişimi sağlayan sizin için vekil tayin edilen bir geçiş sistemidir. Kısaca sizin yapmak istediğiniz istekleri sizin adınıza yaparak size istediğiniz sonuçları geri döndürür.

Bölgesel olarak erişim engeli olan veya bölgesel kısıtlı erişimlerin söz konusu olduğu durumlarda Proxy sizin isteklerinizi kendi tarafına alır ve sanki siz yokmuşsunuz gibi hedef sunucu/sisteme kendisi istek yapar. Yani sizin vekiliniz olarak davranır. Hedef sistemden dönen cevabı doğrudan size gönderir ve siz hiçbirşekilde hedef sisteme erişim sağlamadan bilgileri elde etmiş olursunuz.

Proxy ‘nin kullanıcıya sağladığı bir faydada daha önceden erişim sağladığınız bir siteyi cache (önbellek) te tutması ve daha sonra erişim isteği yaptığınızda internet bağlantısı ihtiyacı duymadan buradan çok daha hızlı bir şekilde yanıt verebilmesidir.

İnternet üzerinde deniz köpüğü adedince milyarlarca proxy bulabilirsiniz. Tabiki bunların birçoğu için ödemeler yapmanız gerekmektedir. Ücretsiz proxyler kullanılabilir fakat güvenliğiniz ve bağlantı hızınız için düşünülürse tercih size kalmış (!) . Gizliliği önemli olmayan ve kısa süre içerisinde bitirebileceğiniz işleriniz için kullanılabilir ama yine de tercih size kalmış.

Eğer ücretsiz proxyleri tüm güvenlik risklerine rağmen kullanmak isterseniz internet üzerinde birçok free proxy list bulabilirsiniz.

 

Kullanıcıya Faydaları
 • Hedef sistem tarafından IP adresiniz görülemez.
 • Bölgesel erişim engeli veya kısıtlaması olan sitelere erişim sağlanabilir.
 • İnternet üzerinde takip/tespit edilme ihtimali düşer.
Olumsuz Etkileri
 • Bağlantı ve erişim hızı doğrudan bağlantıya nispeten yavaşlayacaktır. Proxy hızınız hız belirlemede etkin faktördür.
 • Bilgileriniz başkaları tarafından ele geçirilebilir.
 • Yaptığınız istekler değiştirilerek sizin adınıza hedef üzerinde istek yaparak suç işlenebilir.
 • Size dönen yanıtlar üzerinde değişiklik yapılmış olabilir.
 • Mahremiyet konusunda gizliliğiniz güvende olmayabilir.

                                                              (Tüm etkiler kullanılan proxy server’a göre farklılık gösterebilmektedir.)

Temelde http web proxy ve socks proxy olmak üzere ikiye ayrılır.

 • Socks Proxy Sunucusu, kullanıcı iiçin hedef sunucuyla bir TCP bağlantısı kurar ve daha sonra istemci kullanıcı ile sunucu arasındaki tüm trafiği bu bağlantı üzerine genel bir yönlendirme yapar. Sabit bir port ve ağ protokolü yoktur. Herhangi bir port üzerinden herhangi bir ağ protokolü için kullanılabilmektedir.
  Socks proxy, istemci ile sunucu arasındaki trafiği hiçbirşekilde kurcalamaz ve yorumlamaz. Genellikle kullanıcının güvenlik duvarı sebebiyle erişim sağlayamadığı/kuramadığı TCP bağlantısını kurarak iletişimi sağlamak amacıyla kullanılır.
  Bunun istemcinin iletişime geçmek istediği hedef sunucu bilgilerini socks proxy’e anlatması gereklidir.

  Windows sistemler için tüm istemci uygulamaların kapsandığı TCP yığınının socks proxy bağlantısı için düzenlenmesi gerekir. Bunu sağlamak amacıyla “hummingbird-socks” sitesinden ücretsiz olarak gerekli pack indirilerek kullanılabilmektedir.

  (https://hummingbird-socks.apponic.com/)

 • Web Proxy (HTTP Proxy), socks proxy ile benzerdir fakat birbirlerinden ayrılması sağlayan birkaç özelliği ve farklılıkları vardır.
  Benzer olarak güvenlik duvarı dışındaki erişim engeli veya kısıtı olan sunuculara erişimi sağlayan TCP bağlantısının sınırlandırılmasından kaynaklı olarak erişimi sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

  Socks proxyden farklı olarak http proxy, yapılan https isteklerini yorumlar ve ağ trafiğinin içeriğini anlar. Ayrıca HTTP proxy yalnızca http trafiğini işlemek için kullanılmaktadır.
  Performans artışı sağlamak amacıyla da sık sık işlenen http isteklerini daha hızlı yanıtlayabilmek için hedef sunucudan gelen yanıtları ön bellekte (cache) tutar. Böylece aynı istek tekrar geldiği zaman daha hızlı işlenerke yeniden hedef sunucuya istek yapılmadan doğrudan cevaplanması sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir