Blog

TLS ve SSL Nedir ?

TLS ve SSL Nedir ? Farklılıklar Nelerdir ?

SSL (Secure Sockets Layer ) yani güvenli soket katmanı ve TLS (Translate Layer Security) yani Taşıma Katmanı Güvenliği internet ağları üzerinden yapılan haberleşmenin güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla tasarlanmış olan kriptolama protokolleridir.

Sistematik olarak her ikiside web sayfalarının erişilmesinde kullanılan güvenlik protokolüdür ve aynı amaçla çalışmaktadırlar.

İstemcinini web tarayıcı üzerinden bir web sayfasını açmak amacıyla web sunucusuna bir istek yapması sonucunda istemci ile sunucu arasında güvenli ve şifreli bir bağlantı sağlanmaktadır.

Kurulan bu ilk bağlantıda özel anahtarlar kullanılarak özel bir oturum anahtarı meydana getirilir.Oluşturulan bu anahtar yalnızca ilgili oturuma ait olup sadece o anki aktif bağlantıda ve geçerli bir süre içerisinde kullanılabilmektedir.

SSL destekli kurulan bir bağlantı üzerinden gönderilen tüm bilgiler şifrelenerek gönderildiği için kullanılan ağı dinleyen kötü niyetli bir kişinin elde ettiği veriler tamamiyle anlamsız verilerdir ve saldırganın hiçbir işine yaramayacaktır. Bu bağlantının bir diğer adı da Secure Http Bağlantısıdır.

Http bağlantı protokolünde ağ üzerinden gönderilen veriler şifrelenmeden AÇIK olarak iletilmektedir. Böylece ağın kötü niyetli bir kişi tarafından dinlenmesi neticesinde tüm bilgiler açığa çıkacak ve saldırgan tarafından ele geçirilecektir.

Bir websitesine girdiğimizde arama çubuğunun yanunda yeşil renki bir kilit ifadesi yer alıyorsa bulunduğumuz web sitesinin bağlantısı Secure HTTP’dir , yani güvenli bir bağlantıya sahiptir.

TLS de SSL’de olduğu gibi veri güvenliğini ifade etmektedir. TLS, SSL protokolünün güncel ve gelişmiş sürümüdür. Güncel olarak SSL yerine günümüzde TLS kullanılmaktadır.

TLS ve SSL sertifikalarına sahip olan websitelerine gerçekleştirilen erişimlerde HTTPS Protokolü kullanılabilinir.

  • HTTPS Protokolü hakkında detaylı bilgi “HTTPS Nedir”  adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir