Blog

Windows Attrib Komutu

Son günlerde epey yaygın olarak görülen bir virüs USB Flash Diskime bulaşması sonucunda yaptığım araştırmalarda “attrib” komutu karşıma çıktı ve problemi çözüp virüsü temizlemem de bana epey yardımcı oldu.

Karşılaştığım problem bir virüsün flash diskime bulaşması sonucunda disk içerisinde var olan dosya ve klasörlerin gösterilmemesi ve verilerime erişememdi.Bu sorunu çözmek için “attrib komutu” dışında başka yollarda kullanılabilir tabikide. Daha komplike olan registry kayıtlarını kullanarakta bu problemi aşabilmekteyiz.Konuyla ilgili olan “Bir Hacker İçin Registry Kayıtları” adlı videomu izleyebilirsiniz.

Attrib Komutu : Sabit disk veya harici bir diskin içerisindeki verinin gizlenmiş olması nedeniyle kullanıcı tarafından görüntülenememesi sonucunda karşılaşılan problemin çözülmesinde yani gizli dosya ve klasörlerin (bilinçli olarak gizlenmiş verilerde buna dahil.) normal windows seçenekleriyle görüntülenememesinden dolayı kullanılan ve dosyaları görünür hale getiren bir komuttur.Bu önemli kullanımının yanı sıra attrib komutunun genel maksadı dosya ve klasörlere verilmiş olan bazı özelliklerin (gizlilik, salt okunurluk, yazılabilirlik vs.)kaldırılmasında kullanılmaktadır.

Her komutta olduğu gibi attrib komutuda bir takım parametreler ile kullanılarak farklı hedef ve sorunların çözümlerinde spesifik kullanımlara imkan tanımaktadır.

“Attrib Komutunun Kullanımı”

attrib -H -R -S /S /D G:\*.*

  • -H Parametresi : Dosya verilen GİZLİLİK (Hidden) özelliğini kaldırır.
  • -S Parametresi :  Dosyanın sistemsel özelliklerini kaldırır.
  • -R Parametresi : Dosyanın yalnızca okunabilirlik (Salt Okunurluk) özelliğini kaldırır.
  • /S Parametresi :  İstenilen işlemleri Rekürsif olarak tüm alt klasör, dosya ve dizinlere uygular.
  • /D Parametresi : Tüm işlemleri klasörlerede uygular.
  • G: Parametresi : Hedef olarak belirtilen sürünün harf karşılığıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir