Blog

Linux Static IP Ataması

Linux işletim sistemine sahip bir makinede IP adresimizi sabitlemek istersek Statik Ip ataması yapmalıyız.Böylece DHCP tarafaından dağıtılan Ip adresini rastgele almayacağız ve bulnuduğumuz ağda sabit bir IP’miz olacak.

Öncelikle linux terminalden “ifconfig” komutuyla netmask bilgimizi ve ethernet cart (eth0,eth1,…) bilgimizi öğreniyoruz.

Daha sonrasında network yapılandırmalarının yer aldığını aşağıdaki dizine gidiyoruz.

etc/network/

Bu dizinde yer alan interfaces yani arayüzler dosyasının içeriğini “cat” ile görüntülediğimiz de eğer DHCP tarafından otoamatik IP alıyorsanız aşağıdaki gibi bir satırla karşılaşacağız.

iface eth1 inet dhcp

interfaces dosyasını bu seferde nano vb.
Editor kullanarak açıyoruz ve buraya istediğimiz static ip
bilgilerimizi aşağıdaki gibi kaydediyoruz.

### Statik ip
auto eth0
iface eth1
inet static
address 192.168.107.107
netmask
255.255.255.0
gateway 192.168.1.1

Yukarıda belirttiğimiz bilgilerde address kısmına istediğiniz IP adresini yazabiliriz. Eth0 kısmına ise ilk başta ifconfig komutuyla elde ettiğimiz ethernet card bilginimizi giriyoruz.

Daha sonra dosyamızı kaydedip çıkıyoruz ve aşağıdaki komutu kullanarak ayarlarımızın geçerli olması için network servisimizi yeniden başlatıyoruz.

etc/init.d/networking restart

UYARI

Interfaces dosyasını açtığımız zaman aşağıda belirttiğim satırları KESİNLİKLE silmiyoruz.Çünkü bu satırlar linux sistemin kendi içerisindeki iletişiminin kurallandırılmasıyla ilgili bir durumdur.

auto lo
iface
lo inet loopback

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir